Slatkovodno rasjedno jezero Balaton nalazi se u regiji Transdanubia u Mađarskoj. To je najveće jezero u Srednjoj Europi i jedno od najpopularnijih turističkih odredišta u regiji. Jezero ima samo jedan izlaz, kanalizirani Sió, dok najveći priljev vode u jezero dolazi iz rijeke Zala.
Sjeverna obala je planinsko područje poznato po tome što je glavno vinsko područje i što ima povijesni karakter. S druge strane, južna obala jezera prekrivena je turističkim mjestima. Hévíz i Balatonfüred razvili su se rano kao ljetovališta za imućne ljude. Međutim, tek krajem 19. stoljeća vlasnici zemljišta počeli su graditi ljetnikovce za iznajmljivanje srednjoj klasi nakon što su njihovi vinogradi napadnuti i uništeni od strane filoksere.
Priča iza imena
Za razliku od ostalih mađarskih endonima za jezera, koja sva imaju univerzalni sufiks “tó” što znači jezero, jezero Balaton ima određeni član kada se spominje na lokalnom jeziku, a to je “a Balaton” ili “Balaton”.
Rimljani su ga zvali Pelso ili Iacus Pelsodis. Ovo ime ima indoeuropsko podrijetlo i izvedeno je iz slavenskog termina “bolto” što znači močvara ili blato. U siječnju 846. godine, slavenski princ Pribina započeo je izgradnju utvrde kao svoje glavne sjedišta moći. Također je izgradio nekoliko crkava u regiji jezera Balaton, na području modernog Zalavára, okruženog močvarama i šumama uz rijeku Zalu.
Dobro utvrđeni dvorac Pribina i glavni grad Donje Panonske Kneževine postali su poznati kao Moosburg ili Blatnohrad što znači Močvarni dvorac. To je služilo kao zaštita od Moravaca i Bugara.
Plattensee je njemačko ime za jezero Balaton. Mala je šansa da je ovo ime dano zbog plitkosti jezera, budući da je “platt” pridjev grčkog porijekla posuđen iz francuskog jezika i postao dio općeg vokabulara Njemačke u 17. stoljeću. Također je važno napomenuti da prosječna dubina jezera nije izvanredna za to mjesto.
Povijest jezera u kratkim crtama
Iako su neka naselja na jezeru poput Hévíza i Balatonfüreda uvijek bila omiljena ljetovališta među aristokratima Mađarske, tek krajem 19. stoljeća srednja klasa zemlje počela je posjećivati jezero. Izgradnja željeznica 1861. i 1909. godine značajno je povećala turizam, iako je turistički bum 1950-ih godina nakon rata bio mnogo veći.
Dolaskom 20. stoljeća, Balaton je postao istraživački centar mađarskih hidrologa, geologa, biologa i drugih znanstvenika. To je dovelo do izgradnje prvog biološkog istraživačkog instituta u zemlji na obali jezera.
Operacija Proljetno Buđenje, posljednja velika ofenziva Nijemaca tijekom Drugog svjetskog rata, izvedena je u regiji jezera Balaton u ožujku 1945. godine. Ovo je nazvano Ofenziva jezera Balaton u većini britanskih povijesti rata.
Bitka je bila njemački napad Šeste oklopne armije Seppa Dietricha i Treće mađarske armije između 6. i 16. ožujka 1945., što je na kraju dovelo do pobjede Crvene armije. Nekoliko olupina Iljušina Il-2 izvučeno je iz jezera nakon što su oboreni u kasnijem dijelu rata.
Od 1960-ih do 1970-ih, jezero je postalo glavna destinacija među turistima zbog usmjerenih napora vlade. Kao rezultat toga, broj gostiju koji su boravili preko noći u lokalnim kampovima i hotelima povećao se na nevjerojatnih 2 milijuna u srpnju 1975. s samo 700.000 u srpnju 1965. godine. Broj vikend posjetitelja, uključujući desetke tisuća iz Budimpešte, porastao je na preko 600.000 u 1975. godini. Obični mađarski radnici posjećivali su posebno zbog subvencioniranih prazničnih izleta za članove sindikata.
Područje je također privlačilo mnogo Istočnih Nijemaca i drugih stanovnika Istočnog bloka. Zapadni Nijemci također su mogli posjetiti, što je jezero činilo zajedničkim i popularnim mjestom susreta za sve koje je Berlinski zid razdvojio do 1989. godine.
Klima
Lokalne oborine područja pogođene su jezerom Balaton. Područje prima oko 5-7 cm više oborina u usporedbi s ostatkom Mađarske. To rezultira manje ekstremnim temperaturama i većim brojem oblačnih dana. Tijekom zime, jezero Balaton se smrzava.
Mikroklima jezera Balaton također je pomogla u stvaranju savršenih uvjeta za vinogradarstvo. Ova klima, koja podsjeća na mediteransku, u kombinaciji s vulkanskim stijenama obogaćenim tlom, razlog je zašto je područje poznato po proizvodnji vina još prije 2000 godina tijekom rimske ere.
Turizam
Balatonfüred, Keszthely i Siófok su glavna ljetovališta u području jezera. Turističko mjesto Zamárdi, smješteno na južnoj obali, bilo je mjesto održavanja Balaton Sounda, poznatog festivala elektronske glazbe koji je započeo 2007. godine.
Balatonkenese je bio domaćin raznih tradicionalnih gastronomskih događanja. Veliki klubovi u Siófoku privlače mlade ljude, dok je Keszthely dom palače Festetics. Povijesni kupališni grad Balatonfüred domaćin je godišnjeg Bala Anne.
Vrhunac turističke sezone traje od lipnja do kraja kolovoza. Tijekom ljeta, voda doseže prosječnu temperaturu od 25°C, što privlači ljude da plivaju i kupaju se u jezeru. Mnoge plaže su sastavljene od kamenja, trave ili muljevitog pijeska koji se također može pronaći na dnu jezera.
Umjetne pješčane plaže nalaze se u mnogim ljetovalištima, a sve plaže imaju stepenasti pristup vodi. Neke druge popularne atrakcije među turistima uključuju ribolov, jedrenje i druge vrste vodenih sportova. Gosti također mogu posjetiti brežuljke i selo, vinograde na sjevernoj obali i noćni život južne obale.
Ljudi mogu posjetiti povijesni distrikt poluotoka Tihany i Badacsony, područje uzgoja vina i vulkanskog planinskog područja koje je ujedno i jezersko odmaralište.