Ponovno doživite bajke u dvorcu Bojnice

In Evropa, Slovačka On
- Updated

Oduvijek je postojalo nešto čarobno u vezi s dvorcima. Ove građevine koje izgledaju kao da su izravno iz bajki često su obavijene bogatom poviješću daleke prošlosti. Dvorac Bojnice je savršen primjer ovih mističnih dvoraca.

Dvorac Bojnice
Dvorac Bojnice

Dvorac Bojnice na prvi pogled

Zanimljiva činjenica: Slovačka ima više dvoraca po glavi stanovnika u usporedbi s drugim zemljama svijeta. Dvorac Bojnice, također nazvan Dvorac duhova, jedna je od tvrđava koje stoje u zemlji.

Sa svojim izrazitim romantičnim arhitektonskim stilom, dvorac izgleda kao da je izravno iz omiljenih bajki vašeg djetinjstva. Zato ne čudi što se naziva jednim od najposjećenijih dvoraca u Slovačkoj Republici do danas.

Dvorac Bojnice je impozantna građevina iznad podnožja planina Strážov. Prekrasan dvorac okružuje park u kojem raste stablo lipe staro preko 600 godina, za koje se kaže da ga je zasadio sam kralj Matijaš.

Iza čarobne vanjštine dvorac ima jednako veličanstvenu unutrašnjost s dugom poviješću koja seže do 12. stoljeća. Citadela je bila dom nekoliko aristokratskih obitelji tijekom svoje povijesti. Iako su dvorac oštetili nekoliko požara, potresa i ratova, tvrđava i dalje ponosno stoji do danas.

Dvorac Bojnice trenutno je dio Slovačkog nacionalnog muzeja koji sadrži ogromnu zbirku povijesnih artefakata i likovnih umjetnosti.

Kratki povijesni pregled dvorca Bojnice

Dvorac Bojnice je među najstarijim i najznačajnijim spomenicima u Slovačkoj. Dvorac je smješten na travertinskom brdu iznad grada. Prvi pisani zapis o dvorcu nalazi se u darovnici opatije Zohor koja datira iz 1113. godine. Izvorno je dvorac bio drveni i bio je nadogradnja ranije utvrde. Obitelj Poznań je obnovila dvorac u kamenu tijekom 13. stoljeća.

1321. godina

Plemić Matija III. Csák iz Mađarske zauzeo je dvorac Bojnice krajem 13. stoljeća. Nastavio je posjedovati dvorac do 1321. godine. Nakon njegove smrti, razne plemićke obitelji nastavile su preuzimati vlasništvo nad dvorcem od 14. do 15. stoljeća. Neke od tih obitelji su Gileth, Noffry i Leustach.

Kralj Matijaš Korvin je 1489. godine darovao dvorac i državu svom nezakonitom sinu Janu Korvinu. Nakon smrti kralja Matijaša, dvorac su zauzele trupe Zápoľský i nastavile ga okupirati do 1526. godine.

1527. godina

Kralj Ferdinand I je 1527. godine darovao dvorac Bojnice Alexeju Thurzóu. Obitelj Thurzó je rekonstruirala dvorac u udoban renesansni dom. Izvorni gotički dvorac dobio je karakter renesansnog dvorca s unutarnjim dvorištem okruženim grupom stambenih zgrada slične visine.

1645. godina

Nakon smrti posljednjeg člana obitelji Thurzó 1636. godine, kruna je ponovno preuzela vlasništvo nad dvorcem. Nakon godinu dana, car Ferdinand III. je dao imanje Pavlu Pálffyju kao zalog u zamjenu za 200.000 guldena.

Obitelj Pálffy je tada postala zakoniti vlasnik dvorca 1645. godine. Radovi na izgradnji su ubrzo ponovno započeli, dajući građevini barokni izgled. Tijekom kasnog 17. stoljeća zaustavljene su aktivnosti izgradnje na dvorcu. Dvorac nije doživio mnogo promjena od 18. do 19. stoljeća.

1889. godina

Groff Ján Pálffy, posljednji plemićki vlasnik, stekao je imanje Bojnice 1852. godine nakon godina propadanja i stagnacije. Groff je odlučio obnoviti citadelu u romantični dvorac. Inspiraciju je crpio iz nekoliko drugih struktura, uključujući ranu renesansnu talijansku arhitekturu, tirolske gotičke dvorce, papinsku palaču u Avignonu i francuske gotičke dvorce doline Loire.

Poznati arhitekt Jozef Hubert nadzirao je neogotičku obnovu dvorca Bojnice. Ali Hubert je bio samo alat bogatog plemića jer je Pálffy bio taj koji je skicirao, dizajnirao i nadzirao sve radove. Trebalo je 22 godine, od 1889. do 1910., da se dovrši neogotička obnova.

Nažalost, groff Pálffy je umro kao neženja 2. lipnja 1908. u Beču prije nego što je vidio dvorac u svoj njegovoj novoj slavi. Bez izravnih nasljednika, ubrzo su izbile svađe oko nasljedstva među rodbinom nakon groffove smrti.

Prijateljski sporazum postignut je 1923. godine između čehoslovačke vlade i groffovih nasljednika. Predmet sporazuma bio je identificirati zbirke koje se neće stavljati na aukciju. Aukcije umjetničkih zbirki groffa održavale su se od 1924. do 1926. godine.

Dvorac Bojnice
Dvorac Bojnice

1950. godina

Tvrtka Baťa je 1939. godine kupila dvorac Bojnice i zemljište oko njega. Nakon rata, nakon izdavanja Benešovih dekreta, država je preuzela vlasništvo nad imovinom. Muzej, koji je sada dio Slovačkog nacionalnog muzeja, izgrađen je u dvorcu 1950. godine.

Kada posjetiti dvorac Bojnice

Dvorac Bojnice prima posjetitelje tijekom cijele godine, iako je posebno posjećen tijekom ljetnih mjeseci zbog različitih posebnih događaja i festivala koji se održavaju u njegovom dvorištu.

Radno vrijeme dvorca može varirati ovisno o sezoni. Muzej je otvoren svaki dan od 9 do 17 sati tijekom glavne turističke sezone od lipnja do rujna. Muzej je otvoren svakodnevno osim ponedjeljkom i utorkom tijekom prijelazne sezone.

Popularni događaji u dvorcu

Nekoliko poznatih događanja u dvorcu nastavlja privlačiti velike gužve turista.

Na Valentinovo u veljači, vodiči nose svoje kostime iz tog razdoblja. Na prostoru se također održavaju natjecanja i zabavne igre.

Bajkoviti dvorac održava se u lipnju i posvećen je bajkama i slovačkim narodnim pričama. Konačno, međunarodni festival duhova i vještica “Ukleti dvorac” održava se u travnju ili svibnju. Pripremite se za neke zastrašujuće legende o dvorcu, priče, glasine, vampire, vještice, duhove i još mnogo toga.

Dvorac Bojnice
Dvorac Bojnice

Zaključak

Dvorac Bojnice je zaista zanimljiva građevina iznutra i izvana. Ne propustite priliku istražiti ovu bajkovitu strukturu prilikom sljedećeg posjeta Slovačkoj!

Postovi iz iste kategorije:

Mobile Sliding Menu